Podsumowanie kadencji 2018-2024
Say goodbye to the old ways of creative thinking and hello to the digital agency revolution! Creativity has never been this fun and exciting. Let’s dive in and explore the world of limitless possibilities through the eyes of digital experts!
Kadencja oławskiego samorządu 2018-2023 upływała pod znakiem inwestycji. Miasto zyskało kilka nowych obiektów użyteczności publicznej, poprawiono stan dróg i komunikację, wyremontowano szkoły. Oławianie mają Rynek, który żyje i jest miejscem spotkań. Na mapie miasta pojawiły się miejsca dla niepełnosprawnych i seniorów. Zyskało budownictwo mieszkaniowe – wybudowano mieszkania na wynajem, w planach są następne. W tej kadencji rozpoczęto również kolejne istotne dla oławian inwestycje, które zostaną dokończone już w kolejnej kadencji samorządu.
INWESTYCJE – nowe obiekty, kontynuacja dużych projektów, modernizacje szkół
Budowa Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego
Budowa Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego utworzonego przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Tęcza” w Oławie przy ul. 3 Maja, to był wspólny projekt samorządów: Gminy Oława, Miasta Oława, Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice oraz Gminy Domaniów. Centrum jest miejscem zapewniającym kompleksową rehabilitację społeczną i zawodową uwzględniającą potrzeby osób z różnymi rodzajami niepełnosprawnościami. Opieką objęte zostały przede wszystkim dorosłe osoby niepełnosprawne. W ramach Centrum funkcjonują: Ośrodek Terapeutyczno-Rehabilitacyjny, Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz wspomniany Zakład Aktywności Zawodowej. W ramach Centrum swoją działalność rozpoczęły 3 placówki prowadzące rehabilitację osób niepełnosprawnych „od maluszka, do staruszka”: Ośrodek Terapeutyczno-Rehabilitacyjny, Warsztat Terapii Zajęciowej i Zakład Aktywności Zawodowej.
Zakończenie budowy basenu odkrytego
Po latach przerwy wróciła oławska tradycja spędzania letnich dni na basenie. Basen odkryty, będący częścią spółki miejskiej Termy Jakuba, został przebudowany i oddany do użytku mieszkańcom i gościom. Na spragnionych kąpieli czeka tutaj basen sportowo-rekreacyjny o powierzchni ponad 1300 metrów kwadratowych. Do tego trzy zjeżdżalnie (rurowa, rodzinna i dwutorowa), wodny plac zabaw, 2 boiska. Część sportowa to 4 tory pływackie o maksymalnej głębokości 1,8 metrów.
Rewitalizacja starówki
W kadencji 2018-2023 rozpoczęto rewitalizację starówki – Rynku i przyległych do niego ulic. To inwestycja na którą oławianie czekali z niecierpliwością, Rynek zasadniczo zmienił swój wygląd, zgodnie z założeniami rewitalizacji, zyskał również funkcję społeczną. Odbywają się tam liczne koncerty, wydarzenia, to przestrzeń przyjazna mieszkańcom. Prace budowlane obejmowały nie tylko wymianę nawierzchni, oświetlenia i zamontowanie elementów małej architektury, utworzenie miejsc parkingowych i przystanków komunikacji miejskiej. Poprzedziła je przebudowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami do budynków w całym rejonie objętym rewitalizacją. Rewitalizacja objęła teren Rynku oraz ulice: Kopernika, Kościuszki, Krótką, Wrocławską, Karola Miarki, Browarnianą, Brzeską, pl. M.M. Kolbego, pl. Starozamkowy. Wybudowano parking przy pl. Piastów oraz wyremontowano budynek przy tym placu, który zdobi wspaniały mural autorstwa Kamila Tobiasza.
Nowe mieszkania na wynajem
Program rządowy „Mieszkanie Plus” cieszył się dużym zainteresowaniem oławian. W 2022 roku wybudowano 144 mieszkania przy ul. Paderewskiego. Mieszkańcy poprzez czynsz opłacają dzierżawę, mieszkania wybudowano szybko, formalności, które które musieli spełnić przyszli najemcy, nie było dużo. Dzięki nowym mieszkaniom, zwolniła się też pewna ilość mieszkań komunalnych, które przyznano oczekującym. Miasto weszło w kolejny rządowy program, oferujący mieszkania na wynajem. W tym roku rozpocznie się budowa. Mieszkania będą wybudowane za budynkami „mieszkań plus”, na działce przy ul. Paderewskiego, bliżej torów kolejowych i powstającego przystanku Oława Zachodnia. W 5 budynkach dla mieszkańców powstanie 360 mieszkań. Najwięcej będzie lokali 2-pokojowych, ale nie zabraknie również mieszkań większych i kawalerek. Budynki będą budowane z zastosowaniem ekologicznych rozwiązań, także dotyczących ogrzewania.
Budowa żłobka miejskiego
W 2022 roku zakończono budowę nowego żłobka przy ul. Basenowej. Obiekt kosztował 11 mln zł, inwestycja była dofinansowana z programu rządowego. Miejsce w placówce znalazło 96 dzieci. Powstał nowoczesny i przyjazny obiekt, który wpisuje się w miejską politykę wspierania rodzin. Założenia programu wskazywały na aktywizację zawodową matek, co jest istotnym celem społecznym, realizowanym przez miasto.
Skatepark
Na tę inwestycję oławska młodzież czekała od lat, zrealizowano ją w 2020 roku. Skatepark wybudowano na terenach zielonych przy ulicy 11 Listopada. Plac ma 32 metry długości i 18,5 metrów wysokości. Zamontowano specjalistyczne urządzenia, talie jak m.in. quarter pipe, roll-in plus, bak ramp, funbox do skoków, funbox z poręczą, poręcz prosta oraz grindbox. Teren parku został oświetlony.
Remonty szkół
W mijającej kadencji nie brakowało inwestycji dotyczących modernizacji budynków oświatowych w celu polepszenia warunków do nauki i zabawy dla uczniów. Remontowi i termomodernizacji została poddana Szkoła Podstawowa nr 6, wykonano także nowy plac przed szkołą. Miasto wyremontowało również plac przed Szkołą Podstawową nr 2. Wykonano także remonty w Szkole Podstawowej nr 3 i Szkole Podstawowej nr 8.
Nowe przedszkole
Powstało przy ul. 3 Maja w budynku po dawnych koszarach. Powstały dwa oddziały przedszkolne, placówka jest filią Miejskiego Przedszkola nr 3 „Bajka”. Zgodnie z polityką społeczną miasta, wspierającą rodziny oraz aktywność zawodową kobiet, na mapie Oławy pojawiło się kolejne potrzebne miejsce opieki nad maluchami.
Mieszkania TBS
Budownictwo mieszkaniowe to ważny punkt w kadencji 2018-2023. Do mieszkań wybudowanych w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”, dołączyły mieszkania budowane w ramach TBS. 14 mieszkań oddano do użytku w zabytkowej kamienicy przy ul. 1 Maja 11. Na dole powstały pomieszczenia przeznaczone na działalność w ramach klubu seniora. Wcześniej wybudowano mieszkania TBS w obiekcie po koszarach wojskowych przy ul. 3 Maja.
Centrum Edukacji Historycznej
Trwa budowa Centrum Edukacji Historycznej w piwnicach ratusza. Będzie poszerzeniem Izby Muzealnej Będą tam trzy podstawowe elementy: Izba Muzealna – wystawiennictwo, kawiarnia w murach ratusza oraz sala widowiskowa dla klimatycznych, niedużych eventów na około 100 osób. Może być przeznaczona na klubowe koncerty, odczyty poezji, odczyty historyczne. Będą tam podnoszona scena, garderoby dla artystów. Miejsce przeznaczone będzie również przeznaczone na wydarzenia organizowane przez szkoły, udostępnione młodzieży. Centrum będzie zarządzane przez naszą bibliotekę. To duża inwestycja, dofinansowana ze środków zewnętrznych.
Kompleks sportowy przy Szkole Podstawowej nr 4
Choć znajduje się przy szkole, jest to obiekt ogólnodostępny. Wybudowano dwa boiska – jedno do gry w piłkę nożną o nawierzchni naturalnej oraz wielofunkcyjne o nawierzchni syntetycznej. Wokół boiska trawiastego jest 200-metrowa bieżnia lekkoatletyczna, nie brakuje skoczni do skoków w dal. Dla dzieci wybudowano plac zabaw.
INWESTYCJE DROGOWE – miejskie oraz realizowane wspólnie z innymi samorządami
Drogi miejskie
Miasto od lat realizuje „drogi ulgi”, które poprawiają komunikację pomiędzy centrum miasta a Nowym Otokiem i Nowym Górnikiem. 12 mln zł przeznaczono z programu „Polski Ład” na wybudowanie dróg, o które mieszkańcy zabiegali od dłuższego czasu, czyli ulice: Dąbrowskiego, Serdeczną, Rodakowskiego, Okólną. Kolejną ważną inwestycją jest I etap trasy średnicowej, czyli budowa ul. Południowej.
Drogi powiatowe i wojewódzkie
Miasto było zaangażowane w częściowe finansowanie budowy dróg, będących w zarządzie Powiatu Oławskiego i Województwa Dolnośląskiego, przebiegających przez Oławę. Współfinansowano modernizację powiatowej ul. Kilińskiego oraz wykonanie utwardzonego pobocza w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. W zadanie włączona była także gmina Oława. Wspólnie z powiatem wyremontowano również ul. Zaciszną. Oławski samorząd partycypował również w kosztach budowy ciągów pieszo-rowerowych przy ul. 3 Maja oraz w remoncie nawierzchni na drodze wojewódzkiej z Oławy do Jelcza-Laskowic.
Budowa ronda
Na tę inwestycję oławianie czekali od lat. W celu zwiększenia płynności ruchu drogowego, miasto partycypowało w kosztach budowy ronda przy skrzyżowaniu ulic Kutrowskiego i Lipowej (droga krajowa nr 94). Inwestycja realizowana była przez Powiatowy Zarząd Drogowy we współpracy z Urzędem Miejskim w Oławie oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.
BEZPIECZEŃSTWO KOMUNIKACYJNE
Inwestycje, jakie poczyniono, dotyczą niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych. Wspólnie z Powiatem Oławskim przebudowano ul. Zaciszną. Miasto przebudowało również ul. Żołnierzy AK, wykonano remont i wymianę nawierzchni na ulicach Kamiennej Warszawskiej. Istotne dla bezpieczeństwa pieszych były także doświetlenie przejść dla pieszych na drodze krajowej nr 94 oraz budowa sygnalizacji świetlnej na drodze nr 94 – przy Urzędzie Skarbowym oraz na skrzyżowaniach w okolicach placu Zamkowego i ul. Gazowej.
SPORT I REKREACJA
Hala sportowa i oświetlenie boiska
Hala typu lekkiego służy młodym sportowcom od 2020 roku. Wybudowano ją na stadionie miejskim. Hala sportowa posiada sztuczne boisko do piłki nożnej oraz zaplecze socjalne. Budynek zajmuje łączną powierzchnię ok. 2600 m kw. Obok hali powstało boisko wielofunkcyjne. W środku na trybunach obiekt pomieści 50 widzów. Miasto wymieniło również oświetlenie na boisku przy stadionie.
Dla sportowców i seniorów
W miejscu na dworcu PKS, gdzie mieściła się wcześniej drogeria, powstała sala sportowa. Jest przeznaczona na aktywność sportowo-rekreacyjną uczestników oławskich Klubów Seniora oraz sportowców z lokalnych klubów. Obiekt został dobrze wykorzystany, a zajęć w Sali nie brakuje. Trenują i ćwiczą uczestnicy w różnym wieku.
Siłownie plenerowe
Powstały miejsca do ćwiczeń i rekreacji. Zlokalizowane są na Miasteczku, przy ulicach Polnej, Bażantowej, 3 Maja oraz w Parku Miejskim. Zamontowano również urządzenia do ćwiczeń w strefie aktywności fizycznej w rejonie ul. Żeromskiego) przy ścieżce rowerowej budowanej w ramach programu „Od rzeki do rzeki”.
Ścieżki rowerowe „Od rzeki do rzeki”
W Oławie nie brakuje rowerzystów. Trasa rowerowa prowadzi od ul. Rybackiej do mostu na rzece Oława, przez Żeromskiego i Lipową. Ścieżka wyłożona jest masą bitumiczną. Na trasie ścieżki zamontowano siłownię plenerową z urządzeniami do ćwiczeń workout.
PROGRAMY SPOŁECZNE
Oławska Karta Mieszkańca
W mijającej kadencji samorządu uchwałą Rady Miejskiej wprowadzono w życie Oławską Kartę Mieszkańca. Program kierowany jest do mieszkańców Oławy. Środki do jego realizacji pochodzą z budżetu miasta oraz z budżetów partnerów programu. Ma on na celu umacnianie wśród mieszkańców poczucia lokalnej tożsamości, promocję zameldowania i rozliczania podatku dochodowego w mieście oraz poprawę jakości życia mieszkańców poprzez możliwość korzystania z benefitów, zniżek i uprawnień. Zniżki udzielane są przez miejskie instytucje oraz partnerów przystępujących do programu. Aby uzyskać plastikową kartę, należy złożyć wniosek w Urzędzie Miejskim w Oławie. Formularze dostępne są w biurze podawczym. Pierwsze zniżki dotyczą biletów wstępu w Termach Jakuba oraz wydarzeń i seansów filmowych w Centrum Sztuki w Oławie.
Oławska Karta Dużej Rodziny
Kolejny program społeczny realizowany przez miasto to Oławska Karta Dużej Rodziny. Przysługuje rodzinom prowadzącym wspólne gospodarstwo domowe, zamieszkującym w Oławie z przynajmniej trójką dzieci niezależnie od dochodu: do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat, gdy dziecko się uczy, bez ograniczeń wiekowych dzieciom legitymującym się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności. Do programu przystąpiło kilkudziesięciu partnerów.
Oławska Karta Seniora
Oławska Karta Seniora przysługuje osobie zamieszkałej na terenie Gminy Miasto Oława, w wieku 65 lat i więcej oraz posiadającej pełną zdolność do czynności prawnych. Do programu dedykowanego seniorom dołączyło już kilkudziesięciu partnerów, oferujących zniżki i benefity.
Budżet Obywatelski
Wprowadzony w tej kadencji samorządu, jest formą konsultacji społecznych. Oławianie składają propozycje w ramach określonego budżetu, które po weryfikacji merytorycznej zostają poddane głosowaniu. W latach 2023 – 2024 w ramach budżetu obywatelskiego wykonane będą; Skwer im. Praw Kobiet (lokalizacja przy ul. ks. Janowskiego), grill miejski na osiedlu Sobieskiego, doświetlenie ul. Poziomkowej oraz nowe nasadzenia roślin na ul. Miłej.
EKOLOGIA
Zieleń na plan
To program miejski zakładający zwiększenie nasadzeń roślin zielonych w mieście. W latach 2023-2024 realizowane są nasadzenia w wielu punktach miasta. Wśród zaplanowanych i realizowanych działań są m.in.: rewitalizacja skweru przy ul. ks. Janowskiego, przebudowa skweru Adama Wójcika, zagospodarowanie terenów zielonych przed cmentarzem przy ul. Zwierzynieckiej, wykonanie nasadzeń w podwórzu przy ul. Młyńskiej, utworzenie zagajnika brzozowego – skwer przy śluzie – Zwierzyniec Duży, zagospodarowanie zabytkowego wnętrza przy ul. Magazynowej, kompleksowe nasadzenia na terenach zielonych w okolicy żłobka przy ul. Chrobrego, nasadzenia przed ośrodkiem kultury. W mieście wyznaczono kilkadziesiąt miejsc z nowymi nasadzeniami.
Zieleń w Twoich rękach
Te działania Urzędu Miejskiego cieszą się dużym zainteresowaniem oławian. Miasto przy okazjach imprez i wydarzeń rozdaje sadzonki drzew, krzewów i kwiatów. Zieleni nigdy dość!
Oławska geotermia
Nowatorski i ważny projekt. Na terenie Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej trwają prace przy wykonaniu odwiertu geotermalnego. Docelowa głębokość odwiertu to 1130 metry. Roboty przebiegają zgodnie z harmonogramem i aktualnie otwór roboczy ma głębokość 729 metrów. W przypadku wykorzystania wód geotermalnych jako ekologicznego źródła energii cieplnej, będzie to miało znaczący wpływ na zmianę sytuacji w zakresie emisji CO2 i pyłów na obszarze naszego miasta. Na realizację tej inwestycji pozyskano dofinasowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne na kwotę ponad 10 milionów złotych – 100% dotacji.
W latach 2018-2023 Miasto Oława pozyskało i otrzymało dofinansowanie ze środków zewnętrznych wynoszące 109 172 225,41 zł.